ИМА ЛИ КРАЈ? По Турција, Сирија и Казахстан – силен земјотрес и во Русија

Турската полиција соопшти дека привела четири лица поради „провокативни“ објави на социјалните мрежи по земјотресот. Четири лица беа приведени откако полицајците пронајдоа сметки на кои споделуваат „провокативни објави со цел да се создаде страв и паника“, соопшти полицијата.
Се додава дека е во тек поширока истрага, но не се нудат информации за содржината на објавите, пренесува агенцијата Франс прес. Турските социјални мрежи се преполни со објави од луѓе кои се жалат на недостаток на потрага и спасување во нивната област, особено во Хатај.
Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во Тихиот Океан во близина на Курилските острови.
Информациите за земјотресот ги соопштија од огранокот на Камчатка на Геофизичката служба на Руската академија на науките.
Земјотресот се случил на длабочина од 42 километри.
Епицентарот на земјотресот бил на 189 километри од Северо-Курилск, пренесува РИА Новости.

error: Content is protected !!