(ФОТО) Скандал го тресе светот: Француско списание го исмева земјотресот во Труција и Сирија – погледнете што објавија

(ФОТО) Скандал го тресе светот: Француско списание го исмева земјотресот во Труција и Сирија – погледнете што објавија
Француското списание “Шарл Ебдо” објави карикатура во која го исмева земјотресот во Турција и Сирија, две земји кои се соочуваат со хорор, во кој загинаа илјадници луѓе.
Цртаниот филм, објавен на Твитер профилот на магазинот, прикажува срушени и оштетени згради, превртен автомобил и планини од урнатини, јавува Анадолија.
Во горниот десен агол на цртаниот филм е напишано „Земјотрес во Турција“, додека на дното на цртаниот филм е напишано „(Не беше ни потребно да се испратат тенкови“).
Франсоа Бургат, политиколог од францускиот национален центар за научни истражувања, оцени дека карикатурата „не е ништо друго освен срам“.
Повеќе од 7.800 луѓе загинаа во земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија, јавува АП.

error: Content is protected !!