Авион кој требаше да слета вечерва во Германија се урна – познато колку лица имало во него

Во 20:09 часот, шведската крајбрежна стража известува дека нивниот систем за следење на воздушниот простор забележал излевање нафта во водата и остатоците каде што се вели дека се урнал приватниот авион.

– Во водата се забележани остатоци и масло и не изгледа добро. Има многу мали шанси да се најдат преживеани, вели Лина Бурстсра, помошник менаџер за спасување од воздух во шведскиот центар за поморско и воздушно спасување на В.Г.
– Авионот се урна на територијата на Летонија. Шведските ресурси се таму со хеликоптер SAR и авион на крајбрежната стража. На хеликоптерот не му останува многу време во областа бидејќи мора да наполнат гориво. На авионот на крајбрежната стража веројатно му остануваат уште неколку часа.
На веб-страницата Flightradar.com можете да видите дека авионот утринава полетал од Херез на југот на Шпанија и дека требало да слета во Келн во Германија. Набргу по полетувањето биле забележани проблеми со притисокот во кабината, пишува германскиот весник Билд.
Истиот весник пишува дека во авионот сигурно имало четири лица. Пилот, жена, маж и ќерка.

Во 19.47 неколку медиуми објавија дека авионот, Цесна 551, се урнал во Балтичкото Море пред градот Вентспилс во Латвија.
Требало да слета во Келн

Австрискиот приватен авион требало да слета во Келн во Германија, но наместо тоа продолжил кон шведскиот воздушен простор без да стапи во контакт со пилотот, објави Dagens Nyheter.
Шведската воздушна спасувачка служба стравуваше дека авионот ќе продолжи да лета додека не остане без гориво. Засега не е познато што ја предизвикало авионската несреќа.

– Ова е авион кој може да има височина на крстарење од околу 12.000 метри. Падот на притисокот на таа висина ќе предизвика многу брзо губење на свеста. Потребни се меѓу десет и дваесет секунди.
На надморска височина од 9.000 метри, потребни се неколку минути пред недостатокот на кислород да предизвика несвест, вели тој.

Ханс Тјел е аналитичар за воздухопловна безбедност и претходно работел за шведските воздухопловни власти. Тој е поранешен пилот и обучен инженер, а често се користи како експерт во шведските медиуми.

Тој вели дека може да има неколку причини зошто се случува пад на притисокот во кабината на авионот.

Колку чини летање со приватен авион?

Сон на многу луѓе кои често летаат со авион е да имаат приватен авион и да ги избегнуваат терминалите. Во зависност од вашиот буџет за патување, можеби и би можеле да изнајмите приватен авион за слетниот лет.

Летањето со приватен авион можете да си го дозволите полесно отколку што мислите. Ако летате најмалку 150 часа годипно, приватниот авион можеби би ви се исплатил повеќе од летањето со комерцијални летови.

Колку чини да се изнајми приватен авион?

Може да се каже дека мнознството луѓе немаат меѓу 1,4 и 20 милиони долари на сметка во банка за купување приватен авион. Покрај основните трошоци, морате да платите и екипаж, да купите гориво и да го одржувате леталото. Замената на една гума може да чини околу 2.000 долари.

Поседувањето авион е скапо.

Наједноставно за многу луѓе е да изнајмат авион, што се плаќа по час. Колку ќе платите, зависи од повеќе фактори како траењето на летот, големината на авионот, бројот на патници и тоа дали сте член на некој клуб.

Може да заштедите ако се приклучите во приватен аеро клуб. Основното членство во приватен аеро клуб е околу 1.000 долари месечно. На таа сума се додаваат трошоците за изнајмување на авионот, додека неограниченото членство во клубот може да чини 10.000 долари месечно.

Не морате да сте милионер за повремено да летате со приватен лет, но сигурно е дека мора да имате сериозна сума на пари за такво нешто.

Сепак, во САД има неколку начини на кои можете да летате со приватен лет низ земјата. Иако лесно може да чини и илјада долари за час, можно е и да се лета за 129 долари.

Колку чини најевтиниот приватен авион?

Малиот кокпит на Cirrus Vision Jet. Најевтиниот приватен авион на пазарот е малиот, но моќен Cirrus Vision Jet $ 2 милиони. Vision Jet е првиот приватен авион со еден мотор во светот и е придвижуван од турбофан мотор на Williams International FJ33-5A, кој произведува 1,800 фунти потисок.

Соодветно, кој е најевтиниот начин да се лета приватно? Со месечна членарина од 100 долари и летови во еден правец почнувајќи од 446 долари, Џет-сет е една од најприфатливите опции за приватно патување со авион на пазарот.

Колку чини приватен авион од 10 лица? Детали за авиони и примерок на цени.

Понатаму, дали вреди приватен авион?

Дали приватен авион е добра инвестиција? Ако годишните трошоци за изнајмување лет или комерцијално летање ги надминуваат трошоците за поседување приватен авион, или ако поминувате во просек 240 или повеќе часа годишно во воздух, поседувањето приватен авион може да биде добра инвестиција.

Колку пари ви се потребни за да поседувате приватен авион?
Сепак, тие исто така забележаа дека вообичаено ќе чини од 500,000 до 1 милион долари годишно само за управување со приватен авион. Ова значи дека на сопственикот на приватен авион веројатно ќе му треба најмалку 10 милиони долари приход годишно да си дозволи да стане сопственик на млазен авион.

Дали има Uber за приватни авиони? Private Jets Inc. се шири низ континенталниот дел на САД. Како што растат, вели Ловин, тие ќе продолжат да го користат Uber for Business за да се грижат за своите екипи. „Колку пилоти имаме, колку и да преноќиме, логично е тие да возат со Uber“, вели таа.

Колку треба да си богат за да леташ приватно? Што се однесува до тоа колку нето вредност ви треба за да летате приватно, минимална нето вредност $ 25 милиони се предлага. 25 милиони американски долари можат да произведат 680,000 долари годишно во минимален годишен приход користејќи стапка на поврат од 2.7%.

Како се лета со приватен авион под 150 долари?

Најефикасниот приватен авион на светот

Овој деловен авион во форма на цепелин ветува дека приватното патување со авион ќе биде подостапно за масите со најевтините оперативни трошоци во својот сегмент …

Наречен „Целера 500Л“, уникатниот авион е дело на компанијата наречена Ото Авијација и се тврди дека е „најефикасниот комерцијално остварлив патнички авион во светот“. Прототип авион со целосна големина веќе има направено повеќе од 30 успешни тест летови.

„Нашата цел беше да создадеме приватен авион што ќе овозможи директни летови до која било дестинација со голема брзина и трошоци споредливи со комерцијалното патување со авион“, изјави претседателот на авијацијата Ото и главниот креатор на авионот, Вилијам Ото. „Бидејќи резултатите од нашите прототипи беа многу ветувачки, подготвени сме да го претставиме Celera 500L на пазарот. „

Според Ото Авијација, Celera 500L може да лета помеѓу 18 и 25 милји на галон гориво и има оперативен трошок од само 328 долари на час, што е значително пониско од споредливите авиони кои обично имаат оперативна цена од 2.000 долари на час.

Ефикасноста се постигнува со аеродинамичен дизајн и економичен погон. Celera 500 се напојува со алуминиумски мотор А03 создаден од германската компанија Red Aircraft и се напојува со пропелер на задниот дел од авионот. Моторот чини само 170.000 долари и може да се напојува со гориво од авион или биодизел.

Авионот со шест седишта има опсег од 4500 наутички милји и може да крстари со брзина поголема од 460 милји на час. Покрај тоа, заоблената форма на трупот им овозможува многу простор на патниците, но и багаж.

error: Content is protected !!